O homeopatii - Homeopatia

Idź do spisu treści

Menu główne:

O homeopatii

 

  Kiedy  pod koniec XVIII wieku Samuel Hahnemann usystematyzował i precyzyjnie opisał inne podejście do choroby i chorowania, zaczęła  rozwijać się metoda zwana homeopatią. Sposób ten to poszukiwanie środków leczniczych, które dają choremu organizmowi ukierunkowany impuls do uporządkowania zakłóconej równowagi  a tym samym mobilizacji sił obronnych. W leczeniu homeopatycznym stosuje się wybrane pojedyncze substancje pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego.


 

 Homeopatia jest integralną częścią medycyny, uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia oraz kraje Unii Europejskiej. Ponad 200 tys. lekarzy na całym świecie zaleca leki homeopatyczne w codziennej praktyce, a stosuje je prawie 400 mln pacjentów w blisko stu krajach.
  
Sama nazwa wywodzi się od greckich słów - "homois", co znaczy podobny, i "pathos", czyli cierpienie. Istotą leczenia homeopatycznego jest pobudzanie organizmu do uzyskania naturalnej, wewnętrznej równowagi.  Homeopatia może być zalecana jako jedyna terapia lub jako uzupełnienie leczenia konwencjonalnego.     
  Leki  można stosować w zależności od danego schorzenia - ich dobór i dawkowanie ustala lekarz.
Homeopatia stale się rozwija, zdobywając coraz większe grono zwolenników zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. W krajach Unii Europejskiej od 25 do 40 proc. lekarzy regularnie zaleca swoim pacjentom leki homeopatyczne. We Francji leki te przepisuje ponad 25 tys. lekarzy. Są one refundowane w 35 proc. przez kasy publicznego ubezpieczenia zdrowotnego i w 100 proc. w systemie ubezpieczeń prywatnych. Leki homeopatyczne są także refundowane w Niemczech. W Belgii natomiast koszty leczenia homeopatycznego są w 20 proc. pokrywane przez system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Warto też wiedzieć, że aż 45 proc. brytyjskich lekarzy uznaje leki homeopatyczne za skuteczne. W Wielkiej Brytanii istnieje 6 szpitali homeopatycznych, w tym najbardziej znany Królewski Homeopatyczny Szpital w Londynie. 79 proc. Francuzów uważa, że chorzy powinni mieć dostęp do leczenia homeopatycznego w trakcie leczenia szpitalnego. We Francji w kilku szpitalach można uzyskać konsultacje lekarza homeopaty, m.in. na oddziałach położniczo-ginekologicznych. Podobnie jest w Austrii i w Wielkiej Brytanii, gdzie na wielu oddziałach pacjentom mogą być podawane leki homeopatyczne.
Homeopatia jest wykładana na wydziałach medycznych 7 uniwersytetów we Francji i 4 uniwersytetów w Niemczech.

  Popularność w Polsce
 Homeopatia staje się coraz bardziej popularna także w naszym kraju. Lekarze mogą zdobyć wiedzę z zakresu leczenia homeopatycznego na szkoleniach organizowanych przez towarzystwa lekarskie skupiające lekarzy homeopatów.

   Według badań TNS OBOP przeprowadzonych w 2006 r., 77 proc. Polaków uważa lekarzy przepisujących leki homeopatyczne za godnych zaufania, a 30 proc. stosuje ten sposób leczenia. Leczenie homeopatyczne opiera się na zasadzie podobieństwa. Stosuje się leki zawierające bardzo małe dawki substancji aktywnych, które w dawkach większych wywołują u osoby zdrowej objawy podobne do objawów chorobowych obserwowanych u pacjenta. Oznacza to, że ta sama substancja aktywna podana w dużych dawkach wywołuje u człowieka zdrowego objawy choroby, zaś podana w minimalnych dawkach może tę chorobę wyleczyć. Wysokie rozcieńczenia leków homeopatycznych w naturalny sposób pobudzają organizm do walki z chorobą. Stymulują w sposób swoisty naturalne mechanizmy odpornościowe.
Homeopatia od początku rozwijała się w oparciu o doświadczenie kliniczne, a wskazania lecznicze leków homeopatycznych zostały ustalone na podstawie kryteriów przyjętych w farmakologii. Są to m.in. dane toksykologiczne i farmakologiczne użytych do ich produkcji substancji, wyniki badań doświadczalnych, obserwacje kliniczne lekarzy stosujących te leki
w codziennej praktyce.
  Główną cechą leków homeopatycznych jest ich skuteczność. Została ona potwierdzona w prowadzonych od kilkudziesięciu lat badaniach klinicznych publikowanych w renomowanych czasopismach medycznych oraz przez obserwacje lekarzy praktyków. Co równie ważne, to ich wysokie bezpieczeństwo. Leki te nie wywołują działań niepożądanych, dlatego mogą być stosowane przez osoby starsze i dzieci. Zaleca się jednak konsultację z lekarzem w przypadku kobiet w
ciąży oraz niemowląt.
  Leki homeopatyczne
dostępne są w postaci granulek - drobnych kuleczek z mieszaniny sacharozy i laktozy nasączonych substancją leczniczą, umieszczonych w małych tubkach.
Dostępne są również typowe postacie farmaceutyczne leków homeopatycznych, m.in.: tabletki, syropy, krople, maści, czopki.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego